Nyakörv és póráz
Milyen típusú nyakörvet válasszunk?
A kiskutyánk első nyakörve csatos legyen, és semmiképpen ne legyen láncból, és ne legyen fojtónyakörv. Amikor feltesszük, olyan szorosra húzzuk meg, hogy két ujjunkat be tudjuk dugni a nyakörv és az állat nyaka közé.
Mikor tegyük fel?
Válasszunk ki egy olyan alkalmat, amikor valami kellemes dolog fog történni a kiskutyussal, mint például megetetjük, játszunk vele, vagy kivisszük az udvarra. Fel kell készülnünk arra, hogy először le akarja majd szedni. Ezzel azonban ne törődjünk, és amint abbahagyja az ilyen irányú próbálkozást, alaposan dicsérjük meg. Nem sokkal ezután tereljük el a figyelmét valamilyen más kellemes dologgal, aztán vegyük le a nyakörvét, majd később tegyük fel ismét.
Ha hozzászokott a nyakörvhöz
Csak pár napig tart, amíg a kiskutyánk hozzászokik a nyakörvéhez. Ha már nem zavarja túlzottan, akkor állandóan rajta hagyhatjuk. De két dologról nem szabad megfeledkeznünk ezúttal; először is a kutyus elképesztő gyorsasággal növekszik, így pár naponta ellenőrizzük a nyakörvét, nehogy túl szoros legyen és zavarja a lélegzésben. Másodszor pedig az első hetek során a legnagyobb az esélye, hogy a kiskutya elveszik, épp ezért nagyon fontos, hogy valamilyen azonosító címkét tegyünk a nyakörvre. Emellett a törvény is előírja, hogy valamennyi kutyának viselnie kell olyan azonosítót, amely alapján megtalálhatják a gazdáját, valahányszor közterületen van.
Később, amikor a kiskutya hozzászokik a velünk való kontaktushoz, szoktassuk rá arra, hogy a nyakörvénél fogva tartsuk vissza bizonyos dolgoktól. Tartsuk meg az egyik kezünkkel a testét, hogy ezzel akadályozzuk meg abban, hogy elhúzódjon tőlünk, majd dugjuk be az ujjainkat a nyakörve alá. Ne törődjünk a tekergésével, amikor abbahagyja, dicsérjük meg. Ha így óvatosan visszafogjuk, akkor meg fogja tanulni és elfogadni azt, hogy a nyakörvénél fogva visszatarthatjuk bizonyos dolgoktól.
|