Bolha
Időnként előfordul, hogy a szokatlanul enyhe idő valóságos bolhainváziót indít az otthonunkban. Még abban az esetben is, ha a kiscicánkat rendszeresen kezeljük, előfordulhat, hogy azt vesszük észre: vakarózni kezd. Vizsgáljuk meg alaposan a szőrét, hogy látunk-e rajta apró barna foltokat. Ezután ezeket a foltokat tegyük nedves ruhaanyagra. Ha vörösesbarna színűre változnak, akkor ez bolhapiszok. Ebben az esetben az otthonunkat is bolhátlanítani kell. Vegyünk egy bolhairtó sprayt az állatorvosnál a szőnyegre, a bútorra és még a parkettára is; a bolhák képesek meghúzni magukat minden apró zúgban, és berakják a petéiket. Ne feledjük, hogy használat után még a sprayt és a porszívót is meg kell tisztítanunk. Tartsuk be a flakonon olvasható utasításokat, és akkor megszabadulhatunk a problémától, bár a baj teljes megszűnése akár három hónapot is igénybe vehet. Ez a kezelés megszakítja a bolha életciklusát annak köszönhetően, hogy elpusztítjuk a lárvákat, amint kikelnek, és mielőtt még megszállhatnák a kiscicánkat.
A giliszták
A cicát leggyakrabban megfertőző giliszta a leggyakoribb giliszta, az orsóféreg. (Amikor a cica idősebb lesz, akkor valószínűleg találkozik majd a galandféreggel is.) Nem valószínű, hogy ezek bármiféle tüneteket okoznak, de ha a fertőzés súlyosbodik, akkor nyilván észrevesszük. Feltűnik majd a súlycsökkenés, a hányás, a hasmenés és a végbéltájék irritációja.
A kiscicán rendszeresen féreghajtást kell végrehajtani, mert a megelőzés a legjobb gyógymód. Az állatorvos útbaigazít majd bennünket, hogy melyik a leghatékonyabb kezelés, az első hat hónapban havonta kell féregtelenítést végezni rajta, utána pedig elég lesz háromhavonta.
|